Yetişkin Terapisi
Yetişkin Terapisi

Hayatımızda karşılaştığımız zorlukları yönetebilmemiz için baş edebilme yeteneğimizi geliştirmemiz lazım. Bu geliştirme yeteneği çocukluğumuzdan itibaren başlar. Ancak çocukluk dönemimizde geliştirmeye başladığımız bu beceriler zamanla yetişkinlik döneminde işlevsiz hale gelir. Değişen sorunlar değişen hayat koşulları ve bu değişimlere ayak uydurmak için aynı baş etme yöntemleri kulanıyor olmak bizleri daha da baş edemez hale getirir. Hayattaki değişimlere uyum sağlamak, yeni beceriler öğrenmeye yeni bakış açılarına ihtiyaç duydurur. Bu noktada psikoterapi, kullandığımız bu baş etme yöntemlerini fark etmeye, işlevsel hale dönüştürmeye, farklı bakış açılarına ulaşmaya ve bunları uygun şekilde kullanmaya yardımcı olur.

 

Bireyler, yalnızlık, sinir, üzüntü, endişe gibi hislerini; en yakınları(arkadaş, eş, akraba) ile ilgili bireysel problemlerini stres kaynağı yaratan baş etmekte güçlük çektiği diğer konuları ( korku, ani yaşanan olaylar , yoğun umutsuzluk, ayrılık, , çocukluk döneminde yaşanan ihmaller,  performansa dair yoğun endişe vb.) psikoterapiyle çalışılabilir. Sorunlar bir anda oluşmadığı gibi bir anda da çözüme kavuşmaz belli bir zaman gerekir. Sorunların büyüklüğüne ve kişide bıraktığı etkiye göre terapi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir.

 

Sağlıklı ruh halinin gerekliliği ihtiyaçların farkında olunması ve bunları ifade edebilmesinden geçer. Psikoterapinin amacı bunları fark edip ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değişmenizdir. Bu süreçte yapabileceğimiz en önemli şey kendimize güvenmek ve kendimizi sevmemizdir.

Benzer Yazılar